تاثیر کرونا بر زندگی افراد دیابتی – قسمت سوم

گفت و گوی تیم دیابت سنوفی با دکتر عادل جاهد در مورد تاثیر کرونا بر زندگی افراد دیابتی.

این پادکست در سه قسمت تهیه و در اختیار شنوندگان قرار گرفته است و قابل استفاده برای عموم مخاطبان دیابتی می باشد. (قسمت سوم)

بیشتر بدانید

تاثیر کرونا بر زندگی افراد دیابتی – قسمت دوم

گفت و گوی تیم دیابت سنوفی با دکتر عادل جاهد در مورد تاثیر کرونا بر زندگی افراد دیابتی.

این پادکست در سه قسمت تهیه و در اختیار شنوندگان قرار گرفته است و قابل استفاده برای عموم مخاطبان دیابتی می باشد. (قسمت دوم)

بیشتر بدانید

تاثیر کرونا بر زندگی افراد دیابتی – قسمت اول

گفت و گوی تیم دیابت سنوفی با دکتر عادل جاهد در مورد تاثیر کرونا بر زندگی افراد دیابتی.

این پادکست در سه قسمت تهیه و در اختیار شنوندگان قرار گرفته است و قابل استفاده برای عموم مخاطبان دیابتی می باشد. (قسمت اول)

بیشتر بدانید

توصیه های مدیریت دیابت در روزهای شیوع کرونا

گـفتگو با: دکتر سید عادل جاهد ( فوق تخصص غدد و متابولیسم )

داروها

  • اهمیت داشتن ذخیره کافی داروهای کاهش دهنده قند خون در این روزها در چیست؟

به بیماران توصیه می‌کنم که همیشه حداقل برای مصرف ۲ تا ۳ ماه داروی ذخیره داشته باشند تا تعداد دفعات مراجعه به داروخانه کمتر شود و به این ترتیب تا حدودی از شیوع بیماری کرونا جلوگیری کرد.

بیشتر بدانید

توصیه هایی در مورد دیابت بارداری

  • قدم اول در درمان دیابت بارداری، تغییر روش تغذیه ای و کمک به کنترل قندخون درمحدوده ی نرمال از طریق رعایت رژیم غذایی سالم است. اکثر زنان باردار با کنترل صحیح و خوب قند خون، نوزاد سالم و بدون هیچگونه عارضه ای را به دنیا می آورند. آموزش، اصلی ترین موضوع در کمک به زنان باردار دیابتی است. این آموزش باید از منبع یا فرد معتبر به دست آید. برای مثال زنان باردار دیابتی می توانند در کلاس های دیابت بارداری موسسه گابریک که به صورت ماهانه برگزار می شود، شرکت کنند و یا به متخصص تغذیه با تجربه در این زمینه مراجعه نمایند. از پذیرش و قبول توصیه های افراد در سطح جامعه در مورد درمان دیابت و دیابت بارداری اکیدا خودداری شود. مصرف داروهای گیاهی و انواع دمنوش ها بدون اجازه پزشک ممنوع می باشد.
بیشتر بدانید

سندرم فیبرومیالژی

Fibromyalgia syndrome

سندرم فیبرومیالژی با دردهای گسترده عضلانی اسکلتی و علایم سایکولوژیک ماننـد افسـردگی اضطراب و اختلالات شناختی، خستگی و عدم رفـع خسـتگی بعـد از خـواب مشـخص مـیشـود. سردرد ، بیحوصلگی و خشکی صبحگاهی و احساس تورم مفاصل از سایر علایم این بیماری است.

بیشتر بدانید

پوکی استخوان

Osteoporosis

چگونه باید از استخوانهای خود محافظت کنید؟ نکات اولیه در پیشگیری و درمان ” پوکی استخوان”​

با گذشت سن و تغییرات هورمونی در بدن  استخوانها مستعد شکستگی میشوند از هر سه خانم بالای پنجاه سال یک نفر واز هر پنج آقا بعد از سن پنجاه سالگی یک نفر در طول زندگی دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شود و در صورت بروز یکبار شکستگی شانس شکستگی بعدی در ناحیه کمر  پنج   برابر و درناحیه لگن سه برابر خواهد بود.

بنابراین علاوه براینکه باید از دوران کودکی با تغذیه مناسب ، تحرک کافی و درمان به موقع بیماریهای موثر بر  سلامت استخوان،  به استخوانهای خود توجه کنید. خانمها بعد از سن یائسگی و آقایان بعد از 50 سالگی باید توجه ویژه ای به این مقوله داشته باشند .

همه افراد بعد از سن 65 سالگی لازم است از لحاظ پوکی استخوان مورد   غربالگری قرارگیرند و البته در سنین پائین تر نیز در صورتیکه بیماریهای خاص از جمله بیماریهای روماتیسمی ومصرف داروهایی چون کورتیکواستروئیدها ویا اصطلاحا” کورتون وجود دارد،  لازم است این غربالگری صورت گیرد و در صورتیکه درتست تراکم استخوان ، پوکی استخوان مشهود باشد علاوه بر روشهای غیر دارویی و مصرف مکمل،  نیازمند  درمانهای خاص پوکی استخوان  نیزخواهید بود.

بیشتر بدانید

درمان های پوکی استخوان

  • داروهای خوراکی که معمولا به صورت هفته ای یک بار تجویز میشوند.
  • داروهای تزریقی شامل:
  • زولدرونیک اسید 5 میلی گرمی که بصورت تزریق وریدی سالانه تجویز میشود.
  • دنوزوماب (پرولیا) که به صورت تزریق زیر جلدی و هر 6 ماه یکبار استفاده میشود.
  • داروی تری پاراتاید که هر روز به میزان 8 واحد زیر جلدی تزریق میشود.
بیشتر بدانید

چرا سنجش تراکم استخوان انجام بدهیم؟

با گذشت سن و تغییرات طبیعی هورمونی حتی در سلامت معمول بدن، استخوانها مستعد شکستگی میشوند. از هر سه نفر خانم بالای پنجاه سال، یک نفر واز هر پنج آقای بعد از سن پنجاه سالگی، یک نفر در طول زندگی دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان خواهد شد. در صورت بروز یکبار شکستگی، شانس شکستگی بعدی در ناحیه کمر، پنج   برابر و درناحیه لگن، سه برابر میشود.

بیشتر بدانید

توصیه هایی در مورد دیابت بارداری

قدم اول در درمان دیابت بارداری، تغییر روش تغذیه ای و کمک به کنترل قندخون درمحدوده ی نرمال از طریق رعایت رژیم غذایی سالم است. اکثر زنان باردار با کنترل صحیح و خوب قند خون، نوزاد سالم و بدون هیچگونه عارضه ای را به دنیا می آورند. آموزش، اصلی ترین موضوع در کمک به زنان باردار دیابتی است. این آموزش باید از منبع یا فرد معتبر به دست آید. برای مثال زنان باردار دیابتی می توانند در کلاس های دیابت بارداری موسسه گابریک که به صورت ماهانه برگزار می شود، شرکت کنند و یا به متخصص تغذیه با تجربه در این زمینه مراجعه نمایند.

ادامه مطلب