مرکز سنجش تراکم استخوان والا

مرکز سنجش تراکم استخوان والا در بهمن 1397 با یاری خداوند متعال راه اندازی شد. در این مرکز با استفاده از دستگاه Hologic Horizon   که به روزترین نوع دستگاه سنجش تراکم استخوان است، خدمات زیر به مراجعین عزیز قابل ارائه است:    

*سنجش تراکم سه منطقه ستون فقرات، لگن ، ساعد

*Densitometric Vertebral Fracture Assessment – VFA:

 در این روش در حین انجام تراکم استخوان، بیمار به پهلو می خوابد و در عرض چند ثانیه، بدون دریافت اشعه اضافی میتوان از وضعیت مهره های پشتی و کمری (T4-L4) مطلع شد. این روش بخصوص در افراد مسن یا افرادی که کورتون مصرف می کنند و احتمال شکستگی بدون علامت درآنها بالاست، کاربرد دارد. وجود شکستگی بدون علامت حتی در حضور تراکم استخوان نرمال می تواند نشانه نیاز به درمان پوکی استخوان باشد. این روش می تواند تا حدی نیاز به گرافی کمر که مستلزم صرف وقت اضافی و دریافت اشعه اضافی است را برای تشخیص شکستگی های ستون فقرات مرتفع کند.

The power to see what’s inside

 Whole body densitometry – Body composition

در افراد بزرگسال برای تعیین میزان چربی احشایی و درصد عضله و چربی به تفکیک کاربرد دارد، اگر میزان چربی های احشایی بیشتر از 160 سانتی متر مربع باشد، بیمار در معرض کلیه عوارض ناشی از چاقی خواهد بود، عدد ایده ال برای حفظ بهتر سلامت کمتر از 100 سانتی متر مربع میباشد. همچنین در این اسکن می توانید از وضعیت میزان عضله نسبت به قد مطلع شوید، در صورتی که این نسبت پایین باشد اصلاحا شما مبتلا به  sarcopenia هستید. این وضعیت می تواند شما را مستعد شکستگی کند و حتما برای درمان ان نیاز به تغذیه صحیح و ورزشهای مقاومتی دارید.

 روش AP/Decubitus

دربعضی از افراد که دچار کلسیفیکاسیون رگ آئورت شکمی هستند، تراکم استخوان معمول ناحیه کمری قابل اعتماد نیست و لازم است در وضعیت خوابیده به پهلو نیز وضعیت مهره های کمری سنحیده شود تا اثر کاذب رگ آئورت حذف شود. کلسیفیکاسیون آئورت به خصوص در افرادی که پیوند کلیه شده اند ، میتواند منجر به افزایش کاذب تراکم استخوان مهره های دوم و سوم کمری شود که با استفاده از روش مذکور این اثر حذف می شود.

ژئومتری فمور

در این روش آناتومی فمور آنالیز می شود و با این کار می توان به نقایص اناتومیک مثل کوتاهی گردن فموریا کم بودن زاویه محور گردن فمور نسبت به بدنه فمور که با افزایش خطر شکستگی همراه است، پی برد.

TBS

نرم افزاری است که می تواند از ساختمان میکروسکوپی ستون فقرات اطلاعاتی بدهد که در تعیین خطر شکستگی کاربرد دارد. این نرم افزاربر این دستگاه قابل نصب می باشد.

Prosthetic joint

با این امکان می توان از تغییر دانسیته استخوان در اطراف پروتز لگن مطلع شد. برای بررسی روند تغییر دانسیته استخوان و احتمال بروز پوکی استخوان منطقه ایی در اطراف پروتز کاربرد دارد.

*سنجش تراکم استخوان اطفال (Pediatric DXA) : این روش برای ارزیابی سنجش تراکم استخوان در اطفال و نوجوانان سن پنج تا بیست سال کاربرد دارد که به روش Total body less head  انجام میشود.

*همه مراحل تحت نظر و تایید پزشکان فوق تخصص روماتولوژی (دکتر مژده ذبیحی یگانه) و فوق تخصص غدد (دکتر سید عادل جاهد) انجام می پذیرد.

تعیین وقت تراکم استخوان

02126653584-87

آدرس

خ. پاسداران، خ.پایدارفر،
نبش گلستان دوم (فلاح زاده)

،پلاک 85، طبقه سوم، واحد 10